Czym jest dom?

„CZYM (w sensie fizyki) jest Dom?
– Jest banieczką ciepłego i wilgotnego powietrza zamkniętego w jakimś „pudełku” otoczonym oceanem chłodu, a czasem siarczystego mrozu!
KIEDY taki dom jest DOBRY?!
– Wtedy, jak za „tanie pieniądze” taką banieczkę (zwykle około 500m3) można wytworzyć a także utrzymać w tym „pudełku” w takich warunkach.
Dla nikogo budującego (zakładam, że obeznanego z PODSTAWOWYMI prawami fizyki) nie jest tajemnicą, że to dobre przybliżenia balonu na ciepłe powietrze.
Powstaje we wnętrzu siła nośna wynikająca z różnicy gęstości tego co wewnątrz i na zewnątrz. (Także napęd wentylacji grawitacyjnej).
Tym większa im większa jest ta różnica temperatur!
A że najwyższy sufit takiego domu (sufit pięterka) jest bardzo duży (większy jak sufit parteru!!!) – to i PARCIE na ten sufit sięga często SETEK kilogramów-siła!!!
CO ROBIĆ aby ten Dom był DOBRY?
– Należy stworzyć SZCZELNY balonik dla tego lekkiego powietrza, które pragnie oddalić się w najbliższą okolicę – i UNIEMOŻLIWIĆ taki proces.
-Należy zbudować pięterko z materiałów nieprzewiewnych.
A tymczasem CO się tworzy?
Przykrywa się takie domy WATĄ!!!!
NIKT mnie nie przekona, że to poprawne postępowanie.
Wiele osób (szczególnie ostatnio, gdy temperatury zewnętrzne ostro spadły) na własnej skórze się o tym przekonało.
Co jednak zrobić, aby choć zminimalizować tę krzywdę, jaką sobie już zrobiliśmy z niewiedzy, rozpędu, z tego powodu, że JEST już z trudem wywalczone pozwolenie na TAKĄ budowę, lub że mamy ją właśnie prawie skończoną?!
Jak na razie – TEGO NIE WIE NIKT!!!!!!!!!!!!
Jest wielu, co bredzą jak na mękach o foliach szczelnych (fikcja!!!) paroszczelnych (iluzja!!!) i staranności klejenia ich ze sobą…
Tą metodą można co najwyżej NIECO zminimalizować problem, jaki tu jest!
Wyeliminować go tak się nie da.
Tak budowany najwyższy strop ma jeszcze i tę wielką wadę, że przez CAŁY SEZON GRZEWCZY akumuluje wodę wykraplającą się w tej wacie, aby ją „oddać” latem, jak zrobią się „na strychu” upiorne tropiki.
TEMU WŁAŚNIE służą te wszystkie folie paroizolacyjne i paroprzepuszczalne kładzione po jednej czy drugiej stronie tej waty!
– Ale są stropy w tej technologii – SUCHE!!!
TAK!
ALE!!!????
TO SĄ TE WYJĄTKOWO SPAPRANE!!!
Są tak przewiewne, ze byle było tylko ciut ponad „zerem” – już oddają tę wodę…
W takich wnętrzach wilgotność względna z trudem dużym, przy zastosowaniu nawilżaczy, rozpylaczy wody i wieszaniu mokrych szmat gdzie się da – osiąga z bólem ze 30%…
A że ciepło parowania wody jest gigantyczne – to darmo się to nie odbywa!
Problem polega więc na tym, aby znaleźć sposób na wytworzenie absolutnie szczelnej dla powietrza (i niesionej w nim pary wodnej) warstwy, łatwej w aplikacji na już położoną czy planowaną watę, którą niskobudżetowo da się zastosować.
Autor tego tekstu nie wspomniał o celulozie. Skupił się na naprawie tego co jest powszechnie wykonywane. Zapytany teraz, twierdzi, że Celuloza to jedna z najskuteczniejszych metod na rozwiązanie tego problemu.
W następnym wpisie będzie o domach z użytkowym poddaszem. Jeśli już trzeba taki wykonać, wiadomo mała działka, droga ziemia, Warunki Zabudowy itd.

By | 2018-04-09T16:01:55+00:00 Kwiecień 9th, 2018|Blog|0 Comments